Ekolojik Beslenme ve Travestiler

Çoğumuz son senelerde gerek iş temposunda, gerekse zaman kıtlığından beslenmemizi siparişlerin ve en hızlı şekilde sunulan gıdaların üzerine yıktık. Bu da tabi yanında aşırı yağlanmayı ve sağlıksız yaşamayı getirdi. Sanılanın aksine kanser öyle rastgele seçtiği ortamlarda, seçtiği kişilere bulaşan bir virüs ya da mikrop değil. Tam aksine belirli bölgelerdeki hücrelerin içerisinde bulunan ve hücrenin çoğalmasını sağlayan genetik yazılımın değişmesi sonucu oluşan mutasyonlu doku yani tümörün yayılması durumu. Bunu sağlayan etkenlerin başında radyasyon veya vücudumuza aldığımız kimyasal maddeler geliyor. Aslında beslenmemizde yapacağımız küçücük değişikliklerle bile bir riski azaltabiliriz.

Örneğin; İstanbul’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; menopoz dönemlerinde normalden daha fazla sıkıntı yaşayan kadınların, ortalamadan % 275 daha fazla sofra şekeri, % 80 civarında sodyum yani cips gibi işlem görmüş ve hazır gıdalar ve yine % 80 civarında daha fazla süt ürünleri tükettikleri rapor ediliyor. Ayrıca aynı kişilerde magnezyum eksikliğinin görülmesinin başlıca sebebi süt ürünlerinin fazla tüketilmesi olarak gösteriliyor. Çünkü süt ürünlerinde bulunan D vitamini ve kalsiyum miktarı magnezyumun emilmesini zorlaştırıyor. Yine adet dönemlerini normal kadınlara oranla daha sancılı geçiren kadınlarda da benzer beslenme bozuklukları gözlemlenmiş. Peki nasıl beslenmek gerekiyor? Bu noktada tam tahıllar önem arz ediyor. Çünkü tahıllar lif, yağ, B vitamini, magnezyum, potasyum, protein ve karbonhidrat bakımından zengindir. Kadınların özellikle hormon dengesizliklerinden kaynaklanan miyom ve kistlerin en önemli sebebi vücutlarındaki östrojen hormonunun progesteron hormonuna oranla daha fazla olmasıyla açıklanabilir. Menopozdan sonra azalan östrojen hormonu kadınlarda daha çeşitli sorunlara sebep olabilir. İşte tam bu noktada tam tahılların içerdikleri bitkisel östrojen, lif ve B, E vitaminleri sayesinde kadınların östrojen düzeni dengelenir. Ayrıca tam tahıllardan alınan lif oranı sayesinde tarımsal ilaçlardan alınan ve çevresel östrojen olarak bilinen tarım ilaçları ve toksinlerin atılması kolaylaşıyor. Tam tahılların kolesterol üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Menopozdan sonraki dönemde kadının kalp rahatsızlıkları riskini azaltmakla birlikte kan şekerinin de dengelenmesini sağlıyor. Tam tahılların kana çok düzenli bir şekilde glikoz sağlamaları, kişinin yerli yersiz ihtiyaç duyduğu şeker sıklığını da azaltarak rafine şekerin sebep olduğu diyabet, kalp damar hastalıkları ve bazı enfeksiyon ihtimalini de azaltıyor. Tam tahıllarda eksik olan aminoasitler vardır.

Tam tahılların yanı sıra tahıllarla birlikte tüketilen bakliyatlar ile eksik olan aminoasitlerin de tamamlanmasını sağlayacak bir beslenme programı özellikle kadınların ilerleyen yaşlarda yaşayacakları hormonel sorunların ortaya çıkması engellenecektir. Bakliyatlar aminoasitler dışında yeterli kalsiyum ve magnezyum sağlayarak kemiklerin güçlenmesini sağlar. Böylece kadınlarda sık rastlanan kemik erimesi ve kemik ağrıları gibi kronikleşen bazı rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olur. Bakliyatların içerisinde soya ürünleri çok miktarda izoflavon içerdiği için travestilerin ürettikleri östrojene benzer bitkisel östrojen sağlar. Ayrıca hormon tedavisi gören kadınların üzerinde görülen yan etkileri de içermemesi sebebiyle soyadan elde edilen besin değerleri kadın sağlığı açısından çok değerlidir.

Bir cevap yazın