İstanbul Travestileri İçin Sağlıklı Bronzlaşma

Baharın gelmesiyle beraber yaza hazırlıklar başladı. Güneşe çıkmadan evvel ya da güneşe çıktığımızda İstanbul travestileri için sağlıklı bronzlaşma için uzmanlara göre dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var.

Uzmanlar iki çeşit güneş ışınının çok zararlı olduğunu söylüyorlar. Bunlar;

  • Ultraviyole A (UVA)
  • Ultraviyole B(UVB)

UVB cilt yanıklarına neden olmaktadır. UVA ise; cildin altına işleyerek cilt hücrelerini bozar elastikiyetini azaltır erken yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olur. UVA ve UVB ışınları uzun vadede cilt kanserine yol açmaktadırlar.

Cilt korunmadığı zaman güneş yanığı oluşur. Güneş yanığı 6 saat sonra gözle görülür bir hale gelir. Cilt yanar kızarır su toplar ve soyulur. Güneş koruma kremleri UVA ve UVB filtreleri ile beraber E vitamini de içermelidir.

Güneş kremlerinin güneş koruma faktörü numarası (GFK) kremin UVB ışınlarına karşı cildi ne kadar koruduğunu gösterir. Uzmanlar güneş koruma faktörünü numarası ne kadar büyük olursa güneşte kalma süremizin de o kadar uzun olacağını söylemektedirler. Normal bir kişi hiçbir ürün kullanmadan 17 dakika güneşte kaldıktan sonra yanmaya başlar. 20 koruma faktörlü bir güneş kremi ise bu süreyi 5 saate kadar çıkarabilmektedir. Etkili bir korunma için GFK’sı 15’ten büyük kremleri tercih etmelisiniz. Yüzünüz için 30 faktör ve üstü kremleri kullanmalısınız. Bu kremler dışarı çıkmadan yarım saat önce uygulanmalı ve dört mevsim hayat boyu kullanılmalıdır.

Uzmanlar ayrıca sağlıklı bronzlaşma yoktur diyerek cilt yaşlanmasının en önemli nedeninin güneş ışınları olduğunu belirtirler. Yazın saat 10-16 arası kesinlikle güneşe çıkılmamasını ve hayat boyu güneşten koruyucu kremler kullanılmasını salık verirler.

 

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri:

  • Güneşe bağlı yaşlanma (%80)
  • Yaşa bağlı yaşlanma (%10)
  • Diğer nedenlere bağlı yaşlanma (stres sigara hormonal genetik yerçekimi vb.) (%10)

Güneşe bağlı yaşlanmaya “foto yaşlanma” denir. Solaryum ve sık tatile gitme gibi etkenler foto yaşlanma ile beraber cilt kanseri oranını da arttırmıştır.

Uzman doktorlara göre; özellikle açık tenli mavi yeşil gözlü sarı-kızıl saçlı güneşte çabuk kızaran ve yanan sürekli dışarıda çalışan kişiler dışarıda spor yapanlar cilt kanserinde en fazla risk taşıyanlardır. Güneş ışınları güneş yanığının yanında güneş alerjisi cilt yaşlanması kırışıklıklar damar genişlemeleri kahverengi lekeler çillerde artışlar sarkmalar tümör ve kansere neden olabilir. Güneşe bağlı cilt kanserleri benler üzerinde oluşabildiği gibi normal deri üzerinde de oluşabilmektedirler. Sıklıkla el ve yüzde oluştukları görülmektedir.

Sağlıklı bronzlaşma diye bir şeyin olmadığının altını çizen doktorlar 10-16 saatleri arasında mecbur değilseniz güneşe çıkmamalarınızı denize girmemelerinizi öğütlemektedirler. Bu saatlerde gölgede

oturup vücudunuzu koruyucu giysiler giymenizi geniş kenarlı şapkalar takmanızı ve kenarları da kapalı güneş gözlükleri kullanmanız gerektiğini belirtiyorlar.

Bunun yanı sıra güneşin vücuda faydalı olduğunu ve D vitamini almak için güneşe çıkılması gerektiğini de biliyoruz.

 

Peki ne zaman ve ne şekilde güneşlenmeliyiz?

Güneş travestiler için vazgeçilmez bir unsurdur. Çocukların kemik gelişimi ve sertleşmesi için gereklidir. D vitamini vücut için en gerekli vitaminlerdendir. Güneşte kalabilme süresi cilt tipimize göre değişkenlik gösterir. Açık tenliler güneşten çok çabuk zarar görürken koyu tenliler bu etkiyi daha geç hissederler. Ama her cilt 20 dakika güneşte kaldıktan sonra zarar görmeye başlar. Ancak bu süre güneş koruyucuları sayesinde uzatılabilmektedir. Yaşlandıkça vücudun güneşe karşı direnci zayıflar. Bu nedenle yaşlı kişiler güneşe çıkarken daha dikkatli olmalıdır. Hamileler de güneşe çıkarken dikkatli olması gerekenlerdendir. Güneş koruyucularının kimyasal madde içermeyenlerini tercih etmeleri önerilir.

Bir cevap yazın